Contact Us   |   Join IAMCP   |   Sign In
Search
CLOUD ACADEMY SWEDEN
Tell a Friend About This EventTell a Friend
CLOUD ACADEMY SWEDEN

4/14/2011 to 12/31/2011
When: Anmälan året om
Where: IAMCP Sweden
Anmäl ditt intresse för mer info
Sverige
Contact: Valentino Berti (IAMCP)


Online registration is closed.
« Go to Upcoming Event List  

 

VÄLKOMMEN TILL INRESSEANMÄLAN FÖR ATT FÅ MER INFORMATION OM

IAMCP CLOUD ACADEMY

 

CLOUD ACADEMY är ett initiativ av Microsoftpartners för Microsoftpartners.

CLOUD ACADEMY är ett paraplybegrepp för olika aktiviter som skall bidraga till att du som partnerorganisation till MIcrosoft skall känna dig
bekväm med de affärsprocesser och kunskapskrav som kännetecknar
afärslogiken i molnet.

Genom att anmäla ditt intresse på denna sida kommer du att få information och inbjudnignar till olika aktiviteter under detta och kommande år som alla skall bit
för bit leda dig fram till en vinstgivande vardag i molnet.

Endast partnerföretag till Microsoft får anmäla sig på denna sida.

Är du dessutom IAMCP-medlem kommer de flesta avgiftsbelagda aktiviteterna att vara rabatterade.

Glöm inte att titta in på sidan då och då, IAMCP avser att uppdatera denna sida med medlemmars olika event smo har med molnet att göra.

Du anmäler dig utan några förpliktelser!

 

Välkommen med din anmälan

 

Valentino Berti
IAMCP Sweden
valentino.berti@vebeit.se
0703-541656

________________________________________________________________________

Här fyller IAMCP på med lite Cloud-nyheter:

Nedan ser du den grupp på Microsoft som jobbar med molnet-relaterade frågor,
gruppen leds av Thomas Wernborg.
Uppdaterad 2011-08-27

 

Thomas Wernborg thomas.wernborg@microsoft.com Säljchef Partner Molnet
Mattias Edlund mattias.edlund@microsoft.com Affärsområdesansvarig Office 365
Niklas Danell nidanell@microsoft.com Produktchef Office 365
Christer Ljung cljung@microsoft.com Systemingenjörs Azure
Daniel Walter daniel.walter@microoft.com Systemingenjör Office 365
Christer Olsson christer.olsson@microsoft.com Systemingenjör Office 365
Magnus Lindkvist magnus.lindkvist@microsoft.com Säkerhet molnet
Lars Hansson har slutat
Maria Gren mariaj@microsoft.com Affärsutvecklare Partner Office365/Azure
Jonas Améen jonasa@microsoft.com Affärsutvecklare Partner Office365/Azure
Marcus Gullberg marcus.gullberg@microsoft.com Produktchef Azure
Odd Nilsson odd.nilsson@microsoft.com Lösningssäljare Office365 EPG
Petter Takolander petter.takolander@microsoft.com Lösningssäljare Office365 EPG
Pascal deBeaux pasdeb@microsoft.com Lösningssäljare Office365 SMS&P
Andre Henriksson ahenrik@microsoft.com Partner Evangelist Azure

______________________________________________________

TIPS:

Titta på www.youtube.com och sök på t.ex

office365
Cloud Computing, Microsoft
molnet
____________________________________________________

PRESENTATION FRÅN RADAR GROUPS PRESENTATION FÖR IAMCP DEN
5 APRIL 2011

Radar Groups vd Hans Werner höll ett föredrag för IAMCP den 5 april 2011. Ämnet var Molnet och markanden i Sverige.
Du kan ladda ner presentationen här:

http://cid-f4673dcc19691445.office.live.com/self.aspx/.Documents/IAMCP-Cloud%20fr%c3%a5n%20Radar%20Group.pdf

_________________________________________________________

PRESENTATIONERNA FRÅN IAMCP CLOUD ACADEMY INSPIRATIONSDAG
14 MARS 2011

Den 14 mars genomförde IAMCP en inspirationsdag för alla partners som är på G vad gäller Cloud Computing.

Nedan kan du hämta hem de presentationer som visades:

http://cid-f4673dcc19691445.office.live.com/browse.aspx/.Documents/CLOUD%20ACADEMY%2014%20april%202011

___________________________________________________________________________________________

GARTNER GROUP, REDING THE TEA-LEAVES

Under partnerkonferensen WPC 2010 höll Tiffany Bova från Gartner Group ett föredrag om vad partners borde tänka på under andra halvan av 2010 och framåt. Du kan ladda ner presentationen här:

http://cid-f4673dcc19691445.office.live.com/self.aspx/.Documents/TIFFANY%20BOVA%5EJ%20GARTNER%20%5EJ%20Fr%c3%a5n%20WPC2010.pdf

________________________________________________________

 

 

 

Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal